Jak a kdy nakrývat?

 
 
   V tomto článku bych se ráda věnovala pohlavní aktivitě morčat, jelikož nás jisté záležitosti jako chovatele budou zajímat. Samečci pohlavně dospívají v osmi týdnech, samičky v deseti ( ojediněle i dříve ). Není vhodné v tomto věku chovat obě pohlaví společně. Pohlavní aktivita samic se objevuje v cyklech. Každých 16-23 dní se projeví říje. Během říje, která trvá jen pár hodin, je samice ochotná přijmout samce a spářit se. Samci vycítí připravenost samice čichem. Páří se několikrát, po konci říje již samec o samici nejeví zájem. Pokud se poštěstí, samička zabřezne. Březost trvá 58-76 dní, počet mláďat se pohybuje od 1 do 4 (původní divoké morče může mít až 6 mláďat). Nejvhodnější je samici nechat zapustit až v období tělesné dospělosti, kolem 6.měsíce stáří. Porod by měl nastat do desátého měsíce věku ( max.do 12.měsíce) jinak dojde k osifikaci pánevní spony a komplikovaným porodům.
 
   Samičky zvládají porod celkem snadno, proto pokud není problém, do procesu nezasahujeme. Mláďata se rodí v porodních obalech, samička z nich obaly stáhne, překousne pupeční šňůru, miminka začne olizovat, čistit a zároveň podněcovat peristaltiku střev ,aby odešla tzv.smolka, první náplň, spolykaná plodová voda. Mláďata jsou vyvinutá. Mají otevřená očka, už pár minut po porodu ťapkají a hledají první pořádnou svačinku, mateřské mléko .Pokud se miminko nedokáže přisát, je slabé, studené, hrozí úhyn. Můžeme zkusit dokrmovat uměle mlékem z lahve. Lze použít sušené kočičí mléko, které se v určitém poměru ředí s vodou (dle návodu)..viz.zdravotní problémy.Miminka je třeba krmit velice často a po malých dávkách. Mléčko by mělo být vlažné a čerstvě připravené. Snažíme se masírovat bříško, zahřívat tělíčko, polohovat, aby se morčátko nepřeleželo.
 
   Pro zdravý vývoj matky a mláďat je nutný dostatečný přísun potravy a vitamínů. Březí samičku začínáme rozkrmovat v druhé polovině březosti, kdy roste bříško.Vyvarujeme se ale potravě s větším obsahem bílkovin ( luštěniny,čerstvá jarní tráva). Potravu by měla mít 24 hod denně. Dostatečné množství sena a vody. Samozřejmě čerstvou zeleninku a můžeme přidávat minerální kameny s obsahem vápníku nebo trochu vojtěšky. Během březosti se vyvarujeme bylinek, které mohou způsobit potrat, jako je třezalka. Rodící samičky oddělujeme od ostatních jedinců. Jiné březí holčičky by mohly předčasně porodit a samci by samici hned nakryli, neboť přichází do říje těsně po porodu. Navíc by měla mít maminka na porod klid. Porody probíhají v brzkých ranních hodinách, pokud jsou samičky důvěřivé, mohou naopak porodit během doby, kdy je majitel doma. Před samotným porodem samička začíná být neklidná, buduje si hnízdečko. Pokud máte v úkrytech dřevěnou vlnu nebo seno, pak jej začne upravovat, stejně tak jako vchod do domečku. Za každým mládětem odchází placenta, kterou samička ihned pozře, aby nepřilákala predátory. Podestýlka může být poskvrněna krví, placenta plodů je úzce spojená s dělohou matky, proto při porodu krvácí. Již druhý den mláďata vylézají z hnízda, kolem třetího dne se snaží okusovat potravu jako jejich matka. Samička má pouze jeden pár mléčné žlázy a dva struky, mláďata se u pití střídají. Pokud podáváme kojící matce vysokoenergetickou potravu, je potřeba dodat i dostatečné množství sena, aby nenastaly trávicí potíže. Samozřejmě pro tvorbu mléka je potřeba dostatek vody a vápníku, který je obsažen v minerálních doplňcích nebo kvalitních granulích. Miminka odstavujeme nejdříve 26.den věku. Pokud jsou menší, necháváme je pod matkou déle. Měla by mít alespoň 250 g. Pokud miminka odchází do nového domova, je vhodné je preventivně ošetřit proti vnitřním a vnějším parazitům, stejně tak jako samičku. Také je potřeba zvýšit denní dávku vitaminu C, protože transport a nové prostředí je infekční stres. Samička se dostává do říje po porodu nebo kolem odstavu.Je vhodné ji ovšem nechat odpočinout. Odvděčí se Vám silnými a zdravými jedinci.