Jak můžeme o morčátka pečovat

 
 
   Jak a v čem morčátko chovat, čím krmit, čemu se věnovat ze zdravotní stránky, to vše jsem popsala v předchozích článcích. Skinníci jsou velice společenští. Dokáží komunikovat mezi sebou, i s lidmi. Hlasitým pískáním ohlašují hlad, nebo chuť na nějaký pamlsek, často se dožadují čerstvého sena, nebo granulek do mističky.Někdy mohou ohlodávat přepravky. Vrkáním komunikují mezi sebou, zejména sameček tak vyjadřuje samičce svoji náklonnost. Hlasitým kvikotem vyjadřují nespokojenost a bolest. Když jsou ve stresu a bojí se, třou zoubky o sebe a vržou. Tiché brumlání a bublání značí o tom, že je morčátko spokojené a líbí se mu Vaše přítomnost a hlazení.
 
   Musíme se starat o čistotu boxů, občasnou desinfekci, mytí napáječek a mističek. Morčátko je potřeba čas od času umýt od prachu a mazu. Používáme dětské neparfemované ubrousky,čistou teplou vodu a tělový krém opět bez přídavku parfémů. Drápky zastřiháváme a kontrolujeme stav zubů, kůže a dalších viditelných orgánů.
 
   Každý den je třeby vybrat mokrou podestýlku, vyměnit krmivo a vodu. Morčátko můžete naučit chodit na záchod pro hlodavce, který se umisťuje do rohu, neboť roh přepravky je právě to místo, kam chodí čůrat nejčastěji. Vybíráme rychle se kazící zeleninu z boxu. Určitě nepoužíváme uzavřené boxy bez větrání, morčátko se může zapařit.
 
   Jiná péče je pak o březí samičku,která je určena k chovu. Dodržujte prosím rady chovatele,kdy a jak nakrýt.Snažte se nenakrývat dřív jak v šestém měsíci.Obecně se doporučuje ještě později. Samička by měla porod stihnout do 12.měsíců ( ideálně do 10.měsíců věku). Nakrývejte pouze zdravé samičky,v dobré kondici.Mějte ohledy i na samečky.Samečci v době rozmnožování jsou schopni nejíst i několik dní.Zkušenější samci mohou žít ve společnosti samic bez větších problémů.Jedná se ale o individuální citění a někteří samci si musí odpočinout.