Základní aspekty chovu skinny morčat

 
 
   Morčátko není příliš náročné na chov, přesto je potřeba splňovat pár podmínek. Skinníci jsou velice náchylní na průvan a rychlé změny teplot, nejvhodnější je pro ně plastový box, který se vyrábí v několika velikostech. Umístění boxu záleží na vás. Vyvarujte se přímému slunci, příliš tmavým prostorám a místům pod okny, nebo umístění příliš blízko topným tělesům. V přírodě jsou aktivní za úsvitu a za šera, kvůli možným predátorům. Pokud jim nic nehrozí, rádi se v noci prospí, pokud však nemáte tvrdý spánek, pak doporučuji boxy umístit do jiných prostor než vaší ložnice. Výhoda skinníků u vaší postele je v tom, že i když nezazvoní budík, postarají se o to, aby jste nezaspali :D (dokonce i když o víkendu ještě na chvíli zaspat chcete).
 
 
   Jako podestýlku můžete zvolit různé materiály uvedené na trhu. Od hoblin počínaje, po lisované peletky a kukuřičné smotky konče. Novinkou je konopná podestýlka a podestýlka Asan ( celulóza vhodná jako bezprašná hypoalergenní podestýlka,nejčastěji ve dvou formách,antibakteriální silver a příjemná aloe vhodná pro citlivá morčátka). U zvířat se může objevit alergická reakce na hobliny, pak je třeba vybrat stelivo, které nedráždí. Na spodek boxu lze nasypat speciální prášek, který pohlcuje pachy a vlhkost, nebo použít podestýlku s vysokou savostí, která se používá i do terárií pro plazy (např. Tumblefresh). Je vhodné vybrat takové stelivo, které nebudou morčíci požírat( nebo takové,co je k občasnému požírání určené). Rozhodně nepoužívejte materiál, který by mohl být smíchán s barvou, lakem, nebo chemikáliemi.
     
 
   Morčíci by měli mít relativní klid, umístění vedle reprobeden, televizoru nebo jiného hlučného přístroje není příliš vhodné. Zvyknou si na běžný chod domácnosti. Pokud jim do boxů umístíte domečky, boudičky, schovky, pelíšky, pak je sice většinu dne skoro neuvidíte, ale zato můžete kolem nich klidně vyluxovat koberec. :P
 
 
   Box by měl mít minimální rozměry 70 x 45 x 31 cm, teplota v místnosti kolem 20°C. Morčata jsou velice společenská, proto je lepší je chovat v párech nebo skupinkách, samozřejmě platí,čím více jedinců, tím větší prostor. Samci by měli být odděleni,s ostatními samci se nesnesou, leda by na sebe byli zvyklí od malička a neměli by poblíž žádnou samičku.I tak je to bohužel i na tom,jak si padnou do oka.
                                                                                               
 
 
  Jelikož se jedná o zvířata s velice rychlým metabolismem, víc papají, víc pijí, zároveň více vylučují,  je nutné každý den měnit vodu v napaječce a čistit podestýlku, vybírat zbylé kousky rychle se kazící zeleniny. Proto se nedoporučuje chovat skinníky v uzavřených teráriích, vlhkost se hromadí uvnitř, zvířátko se může zapařit.
 
 
   Morčátka jsou velice učenlivá, naučí se vykonávat svoji potřebu do rohu boxu, můžete tam zkusit umístit i záchod pro hlodavce. Jsou velice milá a společenská, nesnaží se kousnout ani škrábnout. Vokálně komunikují mezi sebou , dokonce i s Vámi.