Krmení

                        
 
   Morčátko by mělo mít možnost pestré stravy. Základem je zeleň, seno, kompletní krmivo, popř. další vitamínové či minerální doplňky. Esenciální látkou pro všechna morčata je vitamín C. Je velice důležitý pro fyziologický stav sliznic a imunitní systém. Nedokáží ho syntetizovat, proto jedinou cestou jak ho získat, je příjem v potravě. Zelenina, ovoce, různé vitamínové doplňky v kapkách jako přídavek do vody, nebo v prášku do krmiva. Jeho nedostatek, tzv. kurdějě, se projevuje celkovou únavou, slabostí, neochotou k pohybu - bolestivostí kloubů, nechutenstvím, častými infekcemi, zejména horních cest dýchacích a urogenitálního traktu. Jeho potřeba je vyšší ve stresovém období (porod, kojení, odstav mláďat, transport, infekce). Denní dávka se pohybuje kolem 5-30 mg vit C pro dospělého jedince. Zvýšená potřeba je u mláďat,jedinců ve stresu,při transportu,v březosti a nemoci.Podle určitých studiích může nadbytek vitamínu C být spolufaktorem arthrózy.Většinou se degenerativní opotřebení kloubů objevuje u samců ( při nakrývání se zatěžují hlavně kyčelní klouby).
 
 
   Ze zeleniny lze doporučit ledový či hlávkový salát (při vysokém množství mohou působit projímavě a v menším množství působí jako prevence močových kamenů), rajčata, okurky, papriky (obsahují nejvíce vit C), mrkev a další kořenovou zeleninu. Brukvovitým rostlinám, jako je květák či brokolice, se raději vyhýbáme. Zelí může působit nadýmavě. V malé míře lze podávat čínské zelí, ovoce, jako jsou jablka, hrušky, meloun. Příliš sladkých komponentů může způsobit obezitu,na druhou stranu se jedná o krmivo s rychlým zdrojem energie,stejně tak jako například ovesné vločky.
 
 
  Seno by mělo být v boxu 24 hodin denně, vyvarujete se tak zdravotním obtížím trávicího traktu.Nemělo by být prašné,plesnivé,znečištěné např.výkaly domácích zvířat. Zkrmujte zásadně očištěnou, nezapařenou zeleninu ( alespoň 200 g denně) , bez plísně a pouze v takovém množství, které vaše morčata spořádají. Ovoce v teplém počasí velice rychle kvasí, nebo může přilákat vosy a brouky. Můžete si přes léto vytvořit ohrádku,ve které morčátka necháte pást na trávníku. Dbejte na to, aby se nejednalo o traviny jedovaté, či přístupné jiným zvířatům. Já preferuji pěstování travin v květináči, nebo zeleň nahrazuji velice oblíbeným ledovým salátem.
 
Suché pečivo není nejvhodnějším krmným doplňkem pro morčata. Na obrušování zubů lze použít minerální kameny, popř.větvičky ovocných stromů. Pro obrušování stoliček je potřeba přežvykování sena,nejlépe s hrubší konzistencí a delšími vlákny.
 
 
   Na trhu existuje mnoho krmných směsí pro morčata. Osobně dávám přednost Beaphar Care + morčata, jedná se o superprémiové krmivo, velice chutné a s příjemnou vůní. Každá granulka obsahuje stejné komponenty, proto nevadí, když Váš miláček preferuje určitý tvar. Další kvalitní krmiva jsou od firmy Supreme, Versele Laga Cavia Nature apod., nebo si lze nechat namíchat krmení přímo od chovatelů. Pokud je potřeba, jsou i krmiva instantní, pro přípravu tekuté stravy v rekonvalescenci ( například v nemoci ), popř. krmiva zaměřená jako diety ( na snížení váhy,pro ochranu urogenitálního traktu apod ).Naprosto ideálním řešením jsou krmiva bezobilná.Jedná se většinou o směs bylinek bez přidaných látek.Záleží ale na tom,jak moc budou chutnat.Jako pamlsky nepodávejte tyčinky slepované medem.Med není součástí přirozené stravy morčat.Na různých stránkách najdete i recepty,jak si po domácku vyrobit takovou okusovou zdravou tyčinku.