Zdravotní prevence

   Připravila jsem pro vás přehled nejčastějších zdravotních problémů skinny morčat a morčat obecně. Mnohým předejdete již správným chovem. Jak už jsem uvedla dříve, nezastupitelnou funkci u morčat má vitamin C. Denní dávka pro dospělého jednice je 5-30 mg /den. Jeho potřeba roste v období růstu, březosti, laktaci, odstavu, transportu, výstav a během onemocnění. Vitamin C je obsažen v čerstvé zelenině, nebo ho můžeme dodat jako doplněk stravy v kapkách do vody či přášku do krmiva. Prosím, dodržujte dávkování.
 
   Infekce dýchacího aparátu se projevují kýcháním, kašlem, výtokem z nozder, hlasitým a namáhavým dýcháním za pomoci břišního lisu. Příčinou bývají virové infekce s bakteriální komplikací.Nejčastěji se projevují při rychlých změnách teploty ( jaro,podzim ).Zejména skinny morčata je třeba mít mimo průvan.Při převozu v autě nedoporučuji zapínat klimatizaci na maximum ( nejlépe vůbec ). Zvířata ztrácí chuť k jídlu, jsou apatická. Pokud se stav do pár dní nelepší ani po doplnění vitaminu C ( jitrocelový sirup), nebo je výtok z nozder hnisavý, navštivte veterinárního lékaře, je třeba aplikovat specifická antibiotika.
 
   Infekce urogenitálního traktu bývají častější u samic než u samců. Obtížné či bolestivé močení, krev v moči , teploty, nechuť k jídlu, apatie, přerušované močení či se morče vůbec nevymočí, to vše značí o vážném zánětu. Je potřeba co nejrychleji navštívit veterinárního lékaře. S onemocněním pohlavního aparátu se setkáme nejčastěji u samic, březích či po porodu.Kromě zánětů dělohy se mohou objevit i cysty, různé nádory, které se projevují nepravidelností v cyklu nebo úplnou acyklií, zvětšováním bříška , výtokem z vulvy, nezabřezáváním či neschopností plody donosit.Častým problémem u morčat jsou močové kameny,které jsou nerozpustné a pokud se diagnostikují,je třeba morčátko operovat.Močové kameny vznikají při větším příjmu minerálních látek,při nízkém příjmu tekutin.Nedoporučuje se zkrmovat příliš mnoho vitamínu C popř. vápníku ( vojtěška ).Určitou prevencí je zařadit do jídelníčku ledový salát.Přítomnost močových kamenů může být ze začátku bez klinických příznaků a nález při rentgenu je náhodný.
  Problémy během březosti jsou pro chovatele asi jedny z nejhorších.U samiček,které mají více tukových zásob může nastat během vysokého stadia březosti metabolický problém - ketóza ( toxémie březích samic) .Příčina je především ve špatné detoxikační funkci ztučnělých jater a negativní energetické bilanci v době březosti .K úhynu může dojít nečekaně během pár dní. Důležitá je rehydratace, lehce stravitelné živiny ( zdroj energie) a antibiotika, popř.látky podporující funkci metabolismu.
  Obtížné porody,mrtvá mláďata,úhyn po prvních dnech. Poporodní paréza popř. výhřez vaginální sliznice a dělohy.Se vším se můžete setkat. Ve zkratce, základem bezproblémového porodu je zdravotní stav samičky, vhodná strava,klidné prostředí,přesný den nakrytí.Nepřekrmujte samičku v druhé polovině březosti stravou bohatou na bílkoviny ( jarní tráva,luštěniny).Větší příjem bílkovin může zapříčinit i velké plody a tedy obtížný porod.Zkušenost samičky je také důležitá.Pokud se bude již připravovat k porodu,vulva je otevřená a máte možnost hlídat intervaly,miminka by neměla v porodních cestách zůstávat příliš dlouho .Při porodu je potřeba,aby samička očistila plodové obaly a umožnila miminku dýchat.Někdy dojde k zadušení velkých plodů,které průchod porodními cestami prodlužují.Výhřez dělohy nastává při sníženém tonu svaloviny .Aplikuje se 5% glukóza a calcium gluconicum,popř.v určitých indikacích i oxytocin.Někdy je potřeba výhřez reponovat.Při komplikovaném porodu doporučuji vyvolat porod léky,císařský řez bývá většinou neúspěšný a samičky umírají na sepsi.
 
Dokrmování mláďat při úhynu samičky,při nedostatečné mléčnosti popř.při zdravotních problémech mláďat.Někdy je potřeba miminkům trochu pomoci.Nejlepší je náhradní kojící matka.Pokud chybí sací reflex,nebo jsou mláďata příliš slabá,je třeba dokrmovat umělou mléčnou směsí.Základem by mohlo být kočičí mléko  ( například Beaphar ),které by mělo být připravené dvojnásobně ředěné  ( například na jednu lžičku směsi cca 10 ml teplé vody a 10 ml heřmákového nebo fenyklového odvaru).Nejprve krmíme po 2 hodinách maximálně 1-1,5 ml ,poté intervaly a množství zvětšujeme.Po nakrmení masírujeme bříško v oblasti konečníku.Hlídáme vyprazdňování ( někdy je potřeba odstranit ještě smolku ).Morčátka můžeme kontrolovat i přes přírůstky ( váha).
 Osobně doporučuji u skinníků první tři dny po narození vykapávat oči alespoň ophtalmo-septonexem.Nemají řasy a všechno jim padá do očiček.Mohou se pak objevit edémy rohovky a záněty duhovky a řasnatého tělíska.Někdy je potřeba problém zkonzultovat přímo s veterinárním lékařem.Nejčastěji trpí očka s malým množstvím pigmentu ( červená,rubínová,ohnivá a modrá ).
 
   Morčátka se mohou i poranit o ostré předměty, samci se koušou a škrábou. Zlomeniny se u tak drobných zvířat řeší velice obtížně, léčba má velice špatnou prognózu, proto se často uvažuje o eutanázii. Různé infikované rány je nutné vyčistit do 8 hodin po poranění, vydesinfikovat, u hlubších ran, nebo ran zasahujících do tělních dutin a kloubů je třeba revize rány, zkontrolovat další možná vnitřní poranění a nasazení antibiotik pro hlodavce. Pokud se jedná o drobné oděrky, lze použít hojivé krémy jako je Alaptid mast nebo Dermazulen. Oddělením samců, zastřiháváním drápků, odstraněním ostrých předmětů z boxů se vyvarujeme možným zraněním. Správná hygiena boxu a dostatek vitaminu C zajistí hojení ran bez komplikací.
 
   Kožní problémy, jako jsou parazité, bakteriální záněty a plísně se projevují svědivostí, bolestivostí, zarudnutím a otokem kůže. Kožní mykózy často vytváří ložiska šupinkovité a popraskané kůže. Je třeba použít antimykotické přípravky, jako je Canesten krém ( Microsporum canis-skinny), chlorexidinový šampon apod,Lamisil ( Trichophyton-hladká morčata),Ivomec. Parazitózy se projevují zejména úporným pruritem (svědění) a škrábanci po celém těle. Lze použít různé antiparazitární přípravky jako např. Arpalit Neo 1%. Šetrnější ošetření zajistíme tak, že si sprejem postříkáme vlhký neparfémovaný ubrousek a zvířátko jím potřeme. Lze použít i přípravek se selamektinem-Stronghold pro štěňata a koťata,či Advocate. Záněty jsou velice bolestivé, zarudlé a oteklé. Je vhodné používat desinfekční přípravky,jako např. Betadin, Alfadin, popříp. masti s obsahem desinfekčních látek. Někdy je třeba nasadit antibiotika alespoň v lokální formě. Svědivá kopřivková vyrážka poukazuje na alergickou reakci, nejčastěji na prašné hobliny, nebo různé mycí přípravky používané v domácnosti, včetně pracího prášku.
 
   Zuby morčat neustále rostou, proto je třeba je zabrušovat, aby nepřerostly a neznemožnily zvířátku dovřít tlamičku. Hlodáním minerálních kamenů a větviček ovocných stromů, je elegantním řešením obrušování řezáků.Pro stoličky je důležité seno s hrubšími komponenty. Pokud řezáky či stoličky přerostou, musíte navštívit veterinárního lékaře, který zuby obrousí (stoličky v anestezii). Osobně doporučuji větvičky. Vybírejte stromky neošetřené chemikáliemi, mladé a zdravé. Minerální kameny nemusí chutnat všem a po chlebu Vám mohou morčátka přibírat,navíc pečivo není pro morčata příliš vhodné. Rozhodně se nepokoušejte zuby zastříhávat, můžete je vylomit. S přerostlými zoubky nebo chybějícími zuby morčátko umře hlady.Pro správne obrušování stoliček je potřeba právě hrubší seno s delšími stébly.Při špatném postavení chrupu se hrany obrušují nepravidelně a vzniklé hroty mohou zraňovat dutinu ústní.Problém se zuby poznáte podle výrazného hubnutí,morčátko nemůže zavřít tlamičku, mezi horními a dolními řezáky je velká mezera ( přerostlé stoličky nebo příliš krátké řezáky),zbytky nedostatečně rozkousané stravy v tlamičce, slinění ( mokrá špinavá tlamička a krk).
 
   V podkoží se mohou objevovat bouličky, hlavně u starších jedinců. Můžete se setkat s podkožními abscesy (opouzdřený zánět), hematomy (krevní podlitina) nebo tumory. Abscesy řešíme s veterinářem. Pouzdro je třeba otevřít, pořádně vyčistit, vydesinfikovat a pokrýt antibiotiky. Pokud je kapsa veliká, pak se nasazuje tzv. drén, což je pomůcka (většinou plastová trubička s otvory), která pomáhá odvádět hnisavý sekret z rány a umožňuje hojení. Hematomy souvisí většinou se zraněním, příčina může být i vážnější nemoc (porucha krevní srážlivosti, porucha funkce kostní dřeně). Lze použít krém na vstřebání vzniklé sraženiny – heparoidová mast (pouze s konzultací veterinárního lékaře). Tumorky mohou být zhoubné a nezhoubné. Mezi nezhoubné patří například lipomy – nádory z tukové tkáně ( u jedinců 2 roky+ s vyšší podkožní vrstvou tuku). Maligní nádory se projevují celkovým hubnutím, apatií, bolestivostí, rychlým růstem a krvácením a dalšími příznaky, jako je kašel, problémy s močením apod. Prevencí abscesů a hematomů bývá bezpečné prostředí chovu, opatrné zacházení a častá kontrola. Ostrá stébla trav zapíchnutá do kůže je třeba odstranit a ránu vydesinfikovat. Tumory z tukové tkáně jsou častější u obézních jedinců. Zhoubným nádorům se bohužel nijak nevyvarujeme, omezit můžeme kancerogenní látky a jejich styk s morčetem. S vyšším věkem se zvyšuje i četnost tohoto onemocnění.
 
   V prašném či přesvíceném prostředí morčátka trpí na záněty spojivek ( hlavně u narozených mláďat ). Očka jsou zavřená, slzí, spojivky jsou nateklé a zarudlé. Kapky Ophtalmo-Septonex jsou desinfekční oční kapičky, kterými lze oči vykapávat a zbavovat je nečistot. Pokud je konjuktivitida silná, či se na rohovce objeví vřed, pak je třeba medikace veterinárním lékařem.
 
   Celkem závažným problémem u hlodavců vůbec je průjem. Bývá způsoben nevhodnou stravou, antibiotiky, která nejsou určená pro hlodavce a jsou podávána v potravě, pomnožením “špatných bakterií” ve střevě a celkově rozvratem bakteriální mikroflory nebo parazity. Pokud se problém neřeší, zvíře může uhynout na dehydrataci. Dostatek vlákniny (sena) 20-25%,dodává potřebné živiny pro bakterie žijící přirozeně ve střevě. Je třeba podávat nezkaženou, nezapařenou a nezaplísněnou potravu, čistou vodu. Nová zvířata v chovu držíme v karanténě. Boxy pravidelně čistíme, desinfikujeme, stejně tak mističky, domečky a další předměty v boxech. Na trhu existují různá probiotika a prebiotika pro hlodavce. Kokcidie jsou parazité, které lze přeléčit například Sulfacoxem, nebo preventivně přidáváme acidomid do vody ( kyselé prostředí zpomaluje množení kokcidií ).I když se často mezi chovateli traduje, že morčata kokcidie nemají,opak je pravdou.Nedoporučuje se ovšem přidávat  krmivo s obsahem kokcidiostatik.Morče lze ošetřit přípravkem Stronghold pro štěňata a koťata. Působí na vnější i vnitřní parazity. Pokud se průjem objeví, je potřeba zamezit dalšímu množení patogenních bakterií, parazitů a dodat dostatečné množství tekutin, třeba i podkožně. Pro rekonvalescenci můžeme použít rehydratační roztoky a rekonvalescenční instantní stravu. Návštěv veterinárního lékaře je nezbytná.Ten , kromě ošetření morčete, může vyšetřit trus a identifikovat tak patogena ( kokcidie, giardie).
Pokud se podávají antibiotika,musí to být takové látky ,které jsou použitelné u hlodavců ( např.Borgal ).Trávicí obtíže mohou přijít náhle ,morčátko nepřijímá potravu,sedí v koutě,přivřené oči,bolestivost břicha se projeví strnulou chůzí.Stav někdy připomíná ochrnutí končetin-tehdy se morčátko dostává do septického stavu a pomoc nebývá již účinná ,k úhynu dochází během minut až pár hodin.
   
   Problém pohybového aparátu se vyskytuje především u novorozených mláďat ( patologický vývoj v děloze,přeležení při porodu).Mláďata s poruchou páteře umírají brzy po porodu.U chovných samců a samic se mohou ve vyšším věku objevovat problémy spojené s nadměrnou hmotností během březosti,popř.námahou při nakrývání ( u samců).Postižené bývají kyčle ( prakticky neschopnost pohybu,při mírném poškození se snaží pohyblivost kyčelního kloubu nahradit páteří-kývavé pohyby) a koleno ( vytočená končetina,koleno neohýbá).Přípravky na podporu pohybového aparátu morčat nejsou na trhu.Bezpečně lze použít napří
 
Jedná se jen o krátký přehled, krásné zpracování je na stránkách https://www.morcata.cz/cavia-bohemia v sekci nemoci ,autorkou je MVDr.Denisa Vítková